Vishay/Sprague TR3D475M050C0600
TR3D475M050C0600 picture photo
Mfg. Part Number
TR3D475M050C0600
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
TR3D475M050C0600.pdf
Availability of TR3D475M050C0600
QUANTITY
TR3D475M050C0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3D475M050C0600
Internal Part NumberEIS-TR3D475M050C0600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3D475M050C0600
Related LinksTR3D475M, TR3D475M050C0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3D475M050C0600 Details Description
Related parts for TR3D475M050C0600
CONN PLUG CPC SIZE 17-28 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
INSUL PVC RED FOR TELECOM CLIPS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
POT 35 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf