Samtec, Inc. TSW-120-17-T-D
TSW-120-17-T-D picture photo
Mfg. Part Number
TSW-120-17-T-D
Brief Description
CONN HEADER 40POS .100" DUAL TIN
Datasheet Download
TSW-120-17-T-D.pdf
Availability of TSW-120-17-T-D
QUANTITY
TSW-120-17-T-D Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-120-17-T-D
Internal Part NumberEIS-TSW-120-17-T-D
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.620" (15.75mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-120-17-T-D
Related LinksTSW-120, TSW-120-17-T-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-120-17-T-D Details Description
Related parts for TSW-120-17-T-D
FIXED IND 390NH 680MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN DIN PLUG R/A 128POS QUAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 80A 500VAC datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNT MALE FOR 6MOD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf