Comchip Technology TV30C180JB-G
TV30C180JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV30C180JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Datasheet Download
TV30C180JB-G.pdf
Availability of TV30C180JB-G
QUANTITY
TV30C180JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV30C180JB-G
Internal Part NumberEIS-TV30C180JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)102.74A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV30C180JB-G
Related LinksTV30C1, TV30C180JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV30C180JB-G Details Description
Related parts for TV30C180JB-G
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 100' datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFF HEX 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2M OHM 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf
CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG SS 13POS STRT W/SCKT datasheet.pdf
1000UF 100V 35X60MM 85C 20000H datasheet.pdf