Nichicon UKL1A680KEDANATA
UKL1A680KEDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A680KEDANATA
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A680KEDANATA.pdf
Availability of UKL1A680KEDANATA
QUANTITY
UKL1A680KEDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A680KEDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1A680KEDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A680KEDANATA
Related LinksUKL1A680, UKL1A680KEDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A680KEDANATA Details Description
Related parts for UKL1A680KEDANATA
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
INTERFACE OP7210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
IC PHOTO DETECTOR AMBIENT 6-ODFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/64 BK 48 IN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO220F datasheet.pdf
BLT 5.08/19/180LH SN OR datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf