Nichicon UPB2C101MHD
UPB2C101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2C101MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPB2C101MHD.pdf
Availability of UPB2C101MHD
QUANTITY
UPB2C101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2C101MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2C101MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2C101MHD
Related LinksUPB2C, UPB2C101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2C101MHD Details Description
Related parts for UPB2C101MHD
RES SMD 162K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
LVC 1 GATE X2-DFN0808-4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS INLINE SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AIR FEED VALVE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf