Renesas Electronics America UPD78F1010GC-GAD-AX
UPD78F1010GC-GAD-AX picture photo
Mfg. Part Number
UPD78F1010GC-GAD-AX
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
UPD78F1010GC-GAD-AX.pdf
Availability of UPD78F1010GC-GAD-AX
QUANTITY
UPD78F1010GC-GAD-AX Order Process
Ship out your order
Specifications of UPD78F1010GC-GAD-AX
Internal Part NumberEIS-UPD78F1010GC-GAD-AX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series78K0R/Kx3-L
Core Size16-Bit
Speed20MHz
Connectivity3-Wire SIO, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O66
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPD78F1010GC-GAD-AX
Related LinksUPD78F101, UPD78F1010GC-GAD-AX Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
UPD78F1010GC-GAD-AX Details Description
Related parts for UPD78F1010GC-GAD-AX
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 7W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED 7MM GREEN PMI W GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTERNAL GROUND ISOLATION KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf