Nichicon UPS1E221MPD
UPS1E221MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E221MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E221MPD.pdf
Availability of UPS1E221MPD
QUANTITY
UPS1E221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E221MPD
Internal Part NumberEIS-UPS1E221MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)