Nichicon USF0J151MDD
USF0J151MDD picture photo
Mfg. Part Number
USF0J151MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USF0J151MDD.pdf
Availability of USF0J151MDD
QUANTITY
USF0J151MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USF0J151MDD
Internal Part NumberEIS-USF0J151MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USF0J151MDD
Related LinksUSF0J, USF0J151MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USF0J151MDD Details Description
Related parts for USF0J151MDD
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 10W datasheet.pdf
MOTOR BLDC GEAR IC KEY 80W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, N, MF, 780W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H SLVR datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X16 datasheet.pdf