Murata Electronics North America UVQ-2.5/40-D48NB-C
UVQ-2.5/40-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-2.5/40-D48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W
Datasheet Download
UVQ-2.5/40-D48NB-C.pdf
Availability of UVQ-2.5/40-D48NB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVQ-2.5/40-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-2.5/40-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-2.5/40-D48NB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUVQ
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-2.5/40-D48NB-C
Related LinksUVQ-2.5/4, UVQ-2.5/40-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-2.5/40-D48NB-C Details Description
Related parts for UVQ-2.5/40-D48NB-C
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TOOL ANVIL COMBINATION .055 datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CA YLW LDP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SUBMINI SW SPNC 250VAC 6A datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf