Nichicon UWH1V470MCL1GS
UWH1V470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWH1V470MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWH1V470MCL1GS.pdf
Availability of UWH1V470MCL1GS
QUANTITY
UWH1V470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWH1V470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWH1V470MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWH1V470MCL1GS
Related LinksUWH1V47, UWH1V470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWH1V470MCL1GS Details Description
Related parts for UWH1V470MCL1GS
LED 7-SEG .80 DUAL YEL CA DIRECT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 22POS SGL TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf