Omron V-10G3-3C5-K
V-10G3-3C5-K picture photo
Mfg. Part Number
V-10G3-3C5-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPST-NO 10A HNGE LVR
Datasheet Download
V-10G3-3C5-K.pdf
Availability of V-10G3-3C5-K
QUANTITY
V-10G3-3C5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-10G3-3C5-K
Internal Part NumberEIS-V-10G3-3C5-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.110" (2.8mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-10G3-3C5-K
Related LinksV-10G3, V-10G3-3C5-K Datasheet, Omron Distributor
V-10G3-3C5-K Details Description
Related parts for V-10G3-3C5-K
CAP ARRAY 560PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MPU STRONGARM 232MHZ 432BGA datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR64H/AE64M/HKR64H datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
TOOL FERRULE RAM INSRT .180-.209 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf