Vicor Corporation V110B15M200BS
V110B15M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B15M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V110B15M200BS.pdf
Availability of V110B15M200BS
QUANTITY
V110B15M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15M200BS
Internal Part NumberEIS-V110B15M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15M200BS
Related LinksV110B1, V110B15M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15M200BS Details Description
Related parts for V110B15M200BS
IDC CABLE - MSD26K/MC26M/MSD26K datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 40A DO5 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf