Vicor Corporation V110B3V3M75BL
V110B3V3M75BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3M75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3M75BL.pdf
Availability of V110B3V3M75BL
QUANTITY
V110B3V3M75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3M75BL
Internal Part NumberEIS-V110B3V3M75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3M75BL
Related LinksV110B3, V110B3V3M75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3M75BL Details Description
Related parts for V110B3V3M75BL
Crystal 60.0020kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 10MM-30MM CON MOD datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRVR 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
63314B107 ANVIL datasheet.pdf
CREE XP-E ORANGE datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS SILVER WW datasheet.pdf