Vicor Corporation V110B5T150BF2
V110B5T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5T150BF2.pdf
Availability of V110B5T150BF2
QUANTITY
V110B5T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5T150BF2
Internal Part NumberEIS-V110B5T150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5T150BF2
Related LinksV110B5, V110B5T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5T150BF2 Details Description
Related parts for V110B5T150BF2
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 5V 28PLCC datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC VIDEO FILTER SELECT 32-LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 30POS datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf