Vicor Corporation V110B8C150B2
V110B8C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8C150B2.pdf
Availability of V110B8C150B2
QUANTITY
V110B8C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8C150B2
Internal Part NumberEIS-V110B8C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8C150B2
Related LinksV110B8, V110B8C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8C150B2 Details Description
Related parts for V110B8C150B2
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL SW 128X128 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf