Vicor Corporation V110C5E75BS
V110C5E75BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C5E75BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5E75BS.pdf
Availability of V110C5E75BS
QUANTITY
V110C5E75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5E75BS
Internal Part NumberEIS-V110C5E75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5E75BS
Related LinksV110C, V110C5E75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5E75BS Details Description
Related parts for V110C5E75BS
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS TINLEAD datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 5POS FMALE datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT SMA-SMA SIMPLEX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 48TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT MODULE W/HOUSING datasheet.pdf
FUSE 1000VDC CLSS J SOLAR 450A datasheet.pdf
TERM SOLDER Y SN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf