Vicor Corporation V28B48M150BN3
V28B48M150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B48M150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V28B48M150BN3.pdf
Availability of V28B48M150BN3
QUANTITY
V28B48M150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B48M150BN3
Internal Part NumberEIS-V28B48M150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B48M150BN3
Related LinksV28B48, V28B48M150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B48M150BN3 Details Description
Related parts for V28B48M150BN3
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 127K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
33+33 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 170MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
ID MARKER PLATE 3/4" X 2" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf