Vicor Corporation V300B5E200B3
V300B5E200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E200B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V300B5E200B3.pdf
Availability of V300B5E200B3
QUANTITY
V300B5E200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E200B3
Internal Part NumberEIS-V300B5E200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E200B3
Related LinksV300B5, V300B5E200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E200B3 Details Description
Related parts for V300B5E200B3
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 15A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf