Vicor Corporation V300C36M150BF3
V300C36M150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36M150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36M150BF3.pdf
Availability of V300C36M150BF3
QUANTITY
V300C36M150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36M150BF3
Internal Part NumberEIS-V300C36M150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36M150BF3
Related LinksV300C36, V300C36M150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36M150BF3 Details Description
Related parts for V300C36M150BF3
TRANS NPN 20V 2A TO-92 datasheet.pdf
CONN STACKER 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
RESISTOR 33K OHM 8W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 150A 5-24VDC IN datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf