Vicor Corporation V48C24E75BL3
V48C24E75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24E75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24E75BL3.pdf
Availability of V48C24E75BL3
QUANTITY
V48C24E75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24E75BL3
Internal Part NumberEIS-V48C24E75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24E75BL3
Related LinksV48C24, V48C24E75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24E75BL3 Details Description
Related parts for V48C24E75BL3
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CER RESONATOR 4.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf