Vicor Corporation V48C28T75BS2
V48C28T75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28T75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28T75BS2.pdf
Availability of V48C28T75BS2
QUANTITY
V48C28T75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28T75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C28T75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28T75BS2
Related LinksV48C28, V48C28T75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28T75BS2 Details Description
Related parts for V48C28T75BS2
RES SMD 121K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY RED 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS LBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf