Vicor Corporation V48C5E100BL
V48C5E100BL picture photo
Mfg. Part Number
V48C5E100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5E100BL.pdf
Availability of V48C5E100BL
QUANTITY
V48C5E100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5E100BL
Internal Part NumberEIS-V48C5E100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5E100BL
Related LinksV48C5, V48C5E100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5E100BL Details Description
Related parts for V48C5E100BL
SW KEYLOCK 16MM KEYCODE 001 250V datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
IC QUAD PLL VCXO FOR HDTV 28QSOP datasheet.pdf
BRK RESISTOR 120W,180OHMS 5%ED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
37POS F R/A .318 830PF BRKTS datasheet.pdf