| Internal Part Number | EIS-V85MLA1210H | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Metal Oxide Varistors | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 95V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 105V | |
| Varistor Voltage (Max) | 115V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 67VAC | |
| Maximum DC Volts | 85VDC | |
| Energy | 2.5J | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V85MLA1210H | |
| Related Links | V85ML, V85MLA1210H Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 23JR20 | RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL | datasheet.pdf | |