Vicor Corporation VE-21M-CV-F3
VE-21M-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21M-CV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W
Datasheet Download
VE-21M-CV-F3.pdf
Availability of VE-21M-CV-F3
QUANTITY
VE-21M-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21M-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21M-CV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21M-CV-F3
Related LinksVE-21M, VE-21M-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21M-CV-F3 Details Description
Related parts for VE-21M-CV-F3
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
IC PWM BOOST CURRENT MODE 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf