Vicor Corporation VE-B12-IU-F4
VE-B12-IU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B12-IU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
VE-B12-IU-F4.pdf
Availability of VE-B12-IU-F4
QUANTITY
VE-B12-IU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B12-IU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-B12-IU-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B12-IU-F4
Related LinksVE-B12, VE-B12-IU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B12-IU-F4 Details Description
Related parts for VE-B12-IU-F4
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LAMP INCAND G-4.5 BAYONET 14V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 101PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 32.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W T18 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SQUARE/H datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
DSUB 15 F WW .375" ZINC datasheet.pdf