Vicor Corporation VI-20T-MX-F4
VI-20T-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-20T-MX-F4.pdf
Availability of VI-20T-MX-F4
QUANTITY
VI-20T-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20T-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-MX-F4
Related LinksVI-20T, VI-20T-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-20T-MX-F4
THYRISTOR SCR 10A 600V TO220AB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 46 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
15A GFCI AUTO25'MLD 5-15 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 250A 28VDC datasheet.pdf
SGE1510-0-1570L-2000C-2000C datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf