Vicor Corporation VI-J21-EX-F2
VI-J21-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-J21-EX-F2.pdf
Availability of VI-J21-EX-F2
QUANTITY
VI-J21-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-J21-EX-F2
3D ModelVI-Jxx-xx-F2.stpVI-Jxx-xx-F2.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-EX-F2
Related LinksVI-J21, VI-J21-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-EX-F2 Details Description
Related parts for VI-J21-EX-F2
TRIPLE MICRO SUB-LENS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TAPE CLIP 2.17" datasheet.pdf