Vishay Semiconductor/Diodes Division VI20100S-E3/4W
VI20100S-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VI20100S-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO262AA
Datasheet Download
VI20100S-E3/4W.pdf
Availability of VI20100S-E3/4W
QUANTITY
VI20100S-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VI20100S-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VI20100S-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI20100S-E3/4W
Related LinksVI20100, VI20100S-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VI20100S-E3/4W Details Description
Related parts for VI20100S-E3/4W
SENSOR ACCEL X-AX +/-200G 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf