Vishay/Vitramon VJ0402D3R0DXXAJ
VJ0402D3R0DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R0DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R0DXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D3R0DXXAJ
QUANTITY
VJ0402D3R0DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R0DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R0DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R0DXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R0DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R0DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D3R0DXXAJ
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 900W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 237K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E 1M datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL PCB datasheet.pdf
HDM 8SMPR055F062F G datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf