Vishay/Vitramon VJ0402D3R6BLAAJ
VJ0402D3R6BLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R6BLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R6BLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D3R6BLAAJ
QUANTITY
VJ0402D3R6BLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R6BLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R6BLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R6BLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R6BLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R6BLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D3R6BLAAJ
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf