Vishay/Vitramon VJ0603D5R1DLCAP
VJ0603D5R1DLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D5R1DLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D5R1DLCAP.pdf
Availability of VJ0603D5R1DLCAP
QUANTITY
VJ0603D5R1DLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D5R1DLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D5R1DLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D5R1DLCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D5R1DLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D5R1DLCAP Details Description
Related parts for VJ0603D5R1DLCAP
CONN CARD EXTEND 60POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.32A 56 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL HMC765LP6CE datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 64POS datasheet.pdf