Vishay/Vitramon VJ0805D361KXXAT
VJ0805D361KXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D361KXXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D361KXXAT.pdf
Availability of VJ0805D361KXXAT
QUANTITY
VJ0805D361KXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D361KXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D361KXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D361KXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D361KXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D361KXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D361KXXAT
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR F/OPTIC SM SC 5DB datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONN RECPT 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 440NH 68A 0.24 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf