Vishay/Vitramon VJ0805D5R6BLBAC
VJ0805D5R6BLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D5R6BLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D5R6BLBAC.pdf
Availability of VJ0805D5R6BLBAC
QUANTITY
VJ0805D5R6BLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D5R6BLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D5R6BLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D5R6BLBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D5R6BLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D5R6BLBAC Details Description
Related parts for VJ0805D5R6BLBAC
CONN HEADER 56POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 52K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf