Vishay/Vitramon VJ1210Y333JXLAT5Z
VJ1210Y333JXLAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y333JXLAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y333JXLAT5Z.pdf
Availability of VJ1210Y333JXLAT5Z
QUANTITY
VJ1210Y333JXLAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y333JXLAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y333JXLAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y333JXLAT5Z
Related LinksVJ1210Y3, VJ1210Y333JXLAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y333JXLAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210Y333JXLAT5Z
CONN HEADER 2MM SNGL STR 10POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
IC FILTER LP RC 4TH ORDER 16SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf