Vishay/Vitramon VJ1808Y153KXPAT5Z
VJ1808Y153KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y153KXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y153KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y153KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y153KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y153KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y153KXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y153KXPAT5Z
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y153KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y153KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y153KXPAT5Z
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A PWMOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4854-A datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 2.5MM datasheet.pdf