Vector Electronics & Technology, Inc. VMEBP12M00
VMEBP12M00 picture photo
Mfg. Part Number
VMEBP12M00
Manufacturer
Product Category
Backplanes
Brief Description
BACKPLANE VME J1/J2 12-SLOT MONO
Datasheet Download
VMEBP12M00.pdf
Availability of VMEBP12M00
QUANTITY
VMEBP12M00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMEBP12M00
Internal Part NumberEIS-VMEBP12M00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBackplanes
SeriesVME
Panel Units6U
Number of Channels12
InterfaceVME J1/J2
Connector Spacing0.800" (20.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMEBP12M00
Related LinksVMEBP, VMEBP12M00 Datasheet, Vector Electronics & Technology, Inc. Distributor
VMEBP12M00 Details Description
Related parts for VMEBP12M00
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 12POS FREE HANG datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 35V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RACK SIDE PANELS 1/PR datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.61A 39 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HAN D 64POS F INSERT CRIMP datasheet.pdf