Vishay/BCcomponents VY2151K29Y5SS6TV0
VY2151K29Y5SS6TV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2151K29Y5SS6TV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2151K29Y5SS6TV0.pdf
Availability of VY2151K29Y5SS6TV0
QUANTITY
VY2151K29Y5SS6TV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2151K29Y5SS6TV0
Internal Part NumberEIS-VY2151K29Y5SS6TV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2151K29Y5SS6TV0
Related LinksVY2151K2, VY2151K29Y5SS6TV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2151K29Y5SS6TV0 Details Description
Related parts for VY2151K29Y5SS6TV0
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU USB PERIPH HI SPD 56VQFN datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 200POS SODIMM datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 9SRT datasheet.pdf