Stackpole Electronics Inc. WW12FT237R
WW12FT237R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT237R
Brief Description
RES 237 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT237R.pdf
Availability of WW12FT237R
QUANTITY
WW12FT237R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT237R
Internal Part NumberEIS-WW12FT237R
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT237R
Related LinksWW12F, WW12FT237R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT237R Details Description
Related parts for WW12FT237R
CAP ALUM 2.2UF 20% 40V SMD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASN10A/ AE10M / ASN10 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-SO datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE MINI-MARKER 12V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ATTENUATOR TNC 18GHZ 20DB datasheet.pdf
ARINC FILLER PLUG SZ 5 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf