Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793500R000T9L
Y0793500R000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793500R000T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793500R000T9L.pdf
Availability of Y0793500R000T9L
QUANTITY
Y0793500R000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793500R000T9L
Internal Part NumberEIS-Y0793500R000T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793500R000T9L
Y0793500R000T9L Details Description
Related parts for Y0793500R000T9L
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.0MM BROWN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 NYLON datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf