Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000T139R
Y116950R0000T139R picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000T139R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000T139R.pdf
Availability of Y116950R0000T139R
QUANTITY
Y116950R0000T139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000T139R
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000T139R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000T139R
Y116950R0000T139R Details Description
Related parts for Y116950R0000T139R
IC REG BUCK 5V 1A 16LLP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
D4BS-2AFS-LDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DEVELOPMENT SOFTWARE PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 XBEE 2.4GHZ datasheet.pdf