Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16080R25000A0L
Y16080R25000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y16080R25000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.25 OHM 2W .05% RADIAL
Datasheet Download
Y16080R25000A0L.pdf
Availability of Y16080R25000A0L
QUANTITY
Y16080R25000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16080R25000A0L
Internal Part NumberEIS-Y16080R25000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±0.05%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16080R25000A0L
Y16080R25000A0L Details Description
Related parts for Y16080R25000A0L
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5.5NS 44VQFP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf