Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16251K03510T9R
Y16251K03510T9R picture photo
Mfg. Part Number
Y16251K03510T9R
Brief Description
RES SMD 1.0351K OHM 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16251K03510T9R.pdf
Availability of Y16251K03510T9R
QUANTITY
Y16251K03510T9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16251K03510T9R
Internal Part NumberEIS-Y16251K03510T9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.0351k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16251K03510T9R
Y16251K03510T9R Details Description
Related parts for Y16251K03510T9R
CONN SOCKET 60POS IDC DL POL datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 11POS 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 8.06M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 342 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf