Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163024K0000Q9W
Y163024K0000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y163024K0000Q9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y163024K0000Q9W.pdf
Availability of Y163024K0000Q9W
QUANTITY
Y163024K0000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163024K0000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y163024K0000Q9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163024K0000Q9W
Y163024K0000Q9W Details Description
Related parts for Y163024K0000Q9W
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf