Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y402792K0850T0R
Y402792K0850T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y402792K0850T0R
Brief Description
RES SMD 92.085K OHM 3/4W 2512
Datasheet Download
Y402792K0850T0R.pdf
Availability of Y402792K0850T0R
QUANTITY
Y402792K0850T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y402792K0850T0R
Internal Part NumberEIS-Y402792K0850T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesFRSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)92.085k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y402792K0850T0R
Y402792K0850T0R Details Description
Related parts for Y402792K0850T0R
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf