FFF YK88112030J0G
YK88112030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK88112030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.500" (12.70mm)
Datasheet Download
YK88112030J0G.pdf
Availability of YK88112030J0G
QUANTITY
YK88112030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK88112030J0G
Internal Part NumberEIS-YK88112030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK881
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.500" (12.70mm)
Number of Rows1
Current Rating45A
Voltage Rating600V
Wire Gauge8-18 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK88112030J0G
Related LinksYK8811, YK88112030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK88112030J0G Details Description
Related parts for YK88112030J0G
BOX END PANEL BLK A41 9V SERIES datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .900 64POS datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE 33MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:12 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE M-F datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 2000 Gates, 190MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC44 IC datasheet.pdf