NMB Technologies Corp. 08020SA-12M-AA-00
08020SA-12M-AA-00 picture photo
Mfg. Part Number
08020SA-12M-AA-00
Brief Description
FAN 12VDC 80X20MM 2WR
Datasheet Download
08020SA-12M-AA-00.pdf
Availability of 08020SA-12M-AA-00
QUANTITY
08020SA-12M-AA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08020SA-12M-AA-00
Internal Part NumberEIS-08020SA-12M-AA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Series08020SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow40.0 CFM (1.13m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37.5 dB
Power (Watts)1.56W
RPM3700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.130A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08020SA-12M-AA-00
Related Links08020SA-, 08020SA-12M-AA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
08020SA-12M-AA-00 Details Description
Related parts for 08020SA-12M-AA-00
IC ADC 10BIT 8-CH SER 20-TSSOP datasheet.pdf
HDC-C-M5-BM1.5AG datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16SOIC datasheet.pdf
TOOL DIE SOLIS 68250-1 6AWG datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 15A 70C datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf