Rubycon 25YXG100MEFCCR6.3X11
25YXG100MEFCCR6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
25YXG100MEFCCR6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25YXG100MEFCCR6.3X11.pdf
Availability of 25YXG100MEFCCR6.3X11
QUANTITY
25YXG100MEFCCR6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25YXG100MEFCCR6.3X11
Internal Part NumberEIS-25YXG100MEFCCR6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA @ 120Hz
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25YXG100MEFCCR6.3X11
Related Links25YXG100ME, 25YXG100MEFCCR6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
25YXG100MEFCCR6.3X11 Details Description
Related parts for 25YXG100MEFCCR6.3X11
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BUNDLE X2 GATEWAY GRID NOW AMR+ datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M25 NYLON 105MM datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SINGLE M12 SHORT PW 2M NPN NC datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf