FFF 51721-10002407AB
51721-10002407AB picture photo
Mfg. Part Number
51721-10002407AB
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF HDR
Datasheet Download
51721-10002407AB.pdf
Availability of 51721-10002407AB
QUANTITY
51721-10002407AB Order Process
Ship out your order
Specifications of 51721-10002407AB
Internal Part NumberEIS-51721-10002407AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 7 Power
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51721-10002407AB
Related Links51721-10, 51721-10002407AB Datasheet, FFF Distributor
51721-10002407AB Details Description
Related parts for 51721-10002407AB
CONN HEADER 7POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BPBS8B96CAP2LF COVER KIT 96P datasheet.pdf
SENS PROX M18 8MM PNP-NO SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 96.1 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf