AVX Corporation 5NR221KNALM
5NR221KNALM picture photo
Mfg. Part Number
5NR221KNALM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR221KNALM.pdf
Availability of 5NR221KNALM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NR221KNALM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR221KNALM
Internal Part NumberEIS-5NR221KNALM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NR221KNALM
Related Links5NR22, 5NR221KNALM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NR221KNALM Details Description
Related parts for 5NR221KNALM
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.27MM GLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
EINLEGETEILAUFNAHME 6HE OBEN, FE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
48 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FIXED IND 0.4NH 850MA 80 MOHM datasheet.pdf