AVX Corporation 5NR222MNHCL
5NR222MNHCL picture photo
Mfg. Part Number
5NR222MNHCL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV Y5V RADIAL
Datasheet Download
5NR222MNHCL.pdf
Availability of 5NR222MNHCL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5NR222MNHCL Order Process
Ship out your order
Specifications of 5NR222MNHCL
Internal Part NumberEIS-5NR222MNHCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5NR222MNHCL
Related Links5NR22, 5NR222MNHCL Datasheet, AVX Corporation Distributor
5NR222MNHCL Details Description
Related parts for 5NR222MNHCL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 22POS datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
MOD EDM TYPE2 I.MX6 SGL CBL/BT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 20POS datasheet.pdf